Flutter güncellemesi sonrası oluşan sorunları çözmek

Flutter güncelleme sonrası karşınıza çıkabilecek olası sorunların en baştan üstesinden gelebilmeniz için hazırladığım bu ufak yazıda işinize yarayacak tavsiyelerde bulunacağım. Öncelikle flutter upgrade komutunu bir proje içerisinde kullanırsanız, yalnızca o projenin versiyonu güncellenecektir. Eğer global dizinde bu komutu yazarsanız, Flutter sisteminizde güncellenecektir.

Flutter’ı güncelleme

flutter upgrade --force

Eğer bir dizin içerisinde anlık çalışıyorsanız, –force eklentisiyle beraber Flutter’ı güncelleyebilirsiniz.

Derleme sorunları

Herhangi bir derleme sorunu aldıysanız eğer, şu adımları sırasıyla takip edin:

flutter clean
flutter pub upgrade
flutter build ios

Eğer iOS tarafında build almakta zorlanıyorsanız, xcworkspace uzantılı proje dosyamızı açalım ve clean build folder seçeneğine tıklayalım. Bu şekilde geçmiş build dosyalarını silebilirsiniz.

flutter build ios
flutter pub get
flutter run

Eski paketleri güncelledikten sonra ve eski build dosyalarını sildikten sonra projemiz çalıştırılmaya hazır. Eğer pod dosyaları tarafında herhangi bir problemle karşılaşılırsa, şuradaki adımların izlenmesini tavsiye ediyorum.


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!