Dart Late nedir?

Flutter 2.0 ile beraber ortaya çıkan Dart programlama dilinin Late değişkeni bir null safety özelliğidir. Flutter’da null safety özelliklerini hatırlarsanız şu yazıda olabildiğince detaylı yazmıştım. Flutter 2.0 ile beraber eğer projelerinizi null safety’e uygun olarak yazarsanız, değişkenlere atama gibi kod parçalarının execute edimesi gibi işlemleri çok daha hızlı yapabilir.

Dart dilinin null safety olması nasıl Flutter uygulamalarını hızlandırıyor ve daha küçük boyutlarda olmasını sağlıyor? Diye bir soru soruyor olabilirsiniz. Bir verinin null olup olmadığına dair tüm kontrolleri öncelikle yapmıyorsunuz. Çünkü değişkene atacağınız verinin daima null olmayacağının garantisini Dart programlama dili ile Flutter’a veriyorsunuz.

Dart Late kullanımı

Örneğin bir deneme sınıfı oluşturduğumuzu varsayalım.

class Deneme {
  String name;
}

Null safety enabled Flutter versiyonlarında yukarıdaki kod parçasında hata verecektir. Deneme sınıfı içerisindeki name değişkeni, Deneme sınıfı oluşturulduğunda null mu olacaktır? Yoksa null olmayıp, bir veri ataması mı yapılacaktır? Bunu Flutter bilmiyor fakat siz biliyorsunuz! O zaman neden late veya ? ekleyerek Flutter’ın işini kolaylaştırmıyoruz?

Late eklediğimiz durum;

class Deneme {
  late String name;
}

Late keyword’u eklediğimizde, Deneme sınıfı oluşturulduğunda bu name değişkenine bir veri göndereceğimizi garanti ediyoruz.

class Deneme {
  String? name;
}

Değişken tipimizi String? yaparak, Deneme sınıfı oluşturulduğunda bu değişkene veri göndereceğimizi garanti etmiyoruz. Eğer bu değişken null olarak atanırsa, bu durumda oluşturduğunuz JSON verilerine dikkat etmenizi şiddetle tavsiye ederim. 🙂


Sonuç

Late keyword’unun kullanılması oldukça faydalı ve kod parçacıklarının compile anında daha hızlı derlenmesine olanak sağladığından ötürü elzemdir. Umarım Dart programlama dilini kullanırken, late keyword’unu de olabildiğince çok kullanıyorsunuzdur. 🙂


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!