Yazılımcının Araştırma Kaynakları

Yazılımcının araştırma kaynakları ve soru-cevap için kullandığı servisler oldukça önemlidir. Soru-cevap için indekslenebilir servisleri kullanıyorsanız, bu şekilde binlerce kişiye erişebilirsiniz. Facebook veya Discord gibi kapalı gruplarda her ne kadar 1’e 1 destek alabiliyor olsanız da, bu sürdürülebilir değildir. Bu nedenle Stackoverflow kullanımını şiddetle tavsiye etmekteyim.

Stackoverflow – neden önemli?

Stackoverflow üzerinde sorduğunuz soruları kaydedebilir, başka geliştiricilerin sorduğu sorulara yanıt verebilirsiniz. Veya gelecekte işinize yarayacağını düşündüğünüz bir cevabı kaydedebilirsiniz. Stackoverflow üzerinde yer alan soruların ve cevapların Google tarafından indekslenme oranı çok yüksek. Bu nedenle benzer sorunu yaşayan ve çözüme ulaşmak isteyen geliştiriciler, sizin sorduğunuz veya yanıtladığınız sorulara çok daha hızlı ulaşabilir. Stackoverflow kullanımı bu nedenle topluluğa katkı yapmak isteyenler için kullanılması gereklidir.

Topluluğa katkı yaparken, bir yandan reputasyon arttırarak iş görüşmelerinizde aktif olarak kendinizi geliştiren bir mühendis veya geliştirici olduğunuzu gösterebilirsiniz. Ayrıca Stackoverflow üzerinden remote olarak yurtdışına iş ilanlarına başvurabilirsiniz. Örnek olarak kendi profilimi buraya bırakıyorum.

Yazılımcının Araştırma Kaynakları : Github

Github kullanımı – neden önemli?

Kişisel projelerinizi gerçekleştirirken, Github kullanımı oldukça önemlidir. Aşama aşama projede geliştirilen kısımları herkese açık olarak sunmak, birçok geliştiricinin ilgisini çekecektir. Hatta size yardım etmek isteyenler dahi olacaktır! Açık kaynak projeler bu şekilde ortaya çıkıyor. 🙂

Github üzerinde geliştirilen açık kaynaklı projelere birçok farklı şekilde destek olabilirsiniz. Issue oluşturarak bir bug geribildirimi yapabilirsiniz veya bir açık kaynaklı projenin geliştirilmesine yardımcı olabilirsiniz. Bu tür aktivitelerde bulunmak, sizin kariyer basamaklarını hızlıca tırmanmanızı sağlayacaktır. Github’da aktif olarak issue çözen, açık kaynak proje veya paket idame ettirmeniz sizi teknik mülakatlarda ileriye taşıyacaktır.

Blog veya Medium kullanımı

Blog veya Medium hesabı açmak bir yazılımcı için en önemli olmasa da yan yeteneklerini geliştiren atılımlardan biridir. Öğrendiğiniz şeyleri bir başkasına düzgün formatta aktarabiliyor olmanız, gelecekte sizi farklı pozisyonlara taşıyabilir. 🙂 Bir şeyi öğrenmek 1 kere yapılacak bir şeydir fakat bir şeyi öğretmek 1000 kere yapılabilir ve her defasında o bilgi çok daha iyi kavranılır. Bunu yaparken de sizin sözlü veya yazılı iletişim becerilerinizi geliştirir.

Aktif şekilde blog yazarak, junior seviyesindeki geliştiricilere yardımcı olabilirsiniz. Bu şekilde topluluğa katkı sunarak, günün birinde topluluğun size yardım edeceğinden emin olabilirsiniz. 🙂


Sonuç

Bir yazılımcının araştırma kaynakları neler olmalıdır sorusuna aslında neler yapmalıdır ile cevap verdik. Eğer topluluğa katkı yapabilecek bir geliştiriciyseniz, nerelerde araştırma yapmalısınız bu sorunun da cevabını biliyorsunuz. Soru cevaplar için Stackoverflow, araştırmalar için Medium ve bloglar, kod depolarının araştırılması için ise Github kullanımını şiddetle tavsiye ederim. Private -gizli, kapalı- olarak kullanılan gruplar, servisler topluluğa herhangi bir katkı sunmuyor ve ulaşabildiği kitle açısından emek-zaman-verim üçgeninde zayıf kalıyor. Bu nedenle açık ve popüler servisleri kullanmak topluluğa katkı sağlıyor.


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!