Sıfırdan Mobil Uygulama Geliştiricisi Olmak

Yazılım alanında herhangi bir deneyimi olmayan arkadaşlar için yazacağım bu yazıda sıfırdan mobil uygulama geliştiricisi nasıl olunur adım adım anlatacağım. Aklınızdaki nasıl yapacağım? Nereden başlayacağım? Hangi teknolojileri öğrenmeliyim? Yazılım öğrenmeye nereden başlayacağım? Benzeri sorulara cevap vereceğim bu yazıda kodlama bilmeyen arkadaşlara teknik konulara çok girmeden anlaşılır bir dille yazılım dünyasından kesitler sunacağım. 🙂

Yazılım ve kodlama öğrenmeye nereden başlayabilirim?

Yazılım ve kodlama öğrenmek için öncelikle bir programlama dilini iyi bir şekilde öğrenmek gerekir. Bu programlama dili düşük seviyeli C, C++, Rust, Go gibi diller olabilir. Veya öğreneceğiniz dil, uzmanlaşmak istediğiniz bir alanda kullanılan bir dil olabilir. Android uygulamaları yazmak için Java programlama dili, iOS uygulamaları yazmak için Swift programlama dili öğrenebilirsiniz.

Ara bilgi olarak, web siteleri yazmak ve web uygulamaları geliştirmek istiyorsanız başlangıç için PHP ideal bir dildir. CodeIgniter ile beraber kullanıldığında hızlıca ürün geliştirmenize olanak sağlar. Web geliştiricisi olmak istiyorsanız elbette HTML/CSS/JS üçlüsünü de iyi bilmeniz gerekiyor. PHP ve HTML/CSS/JS öğrendiğiniz durumda freelance olarak piyasaya iş yapabilir duruma gelirsiniz.

Neden “yazılım öğrenin” tavsiyesi revaçta?

“Yazılım öğrenin” tavsiyesinin revaçta olmasının sebebi, kodlama bilen insanlar freelance olarak global iş yapabilmesidir. Yurt dışına proje geliştirip dolar ve euro kazanabilmenize olanak sağlayan yazılım sektörü, bu anlamda yeni bir şeyler öğrenmek isteyenler tarafından en çok tercih edilen iş kollarından birisi.

Mobil uygulama geliştiricisi olmak için ne gereklidir?

Mobil uygulama geliştiricisi olmak için gereken öncelikle sabırdır. Web ortamına göre elle tutulur işler çıkması biraz zaman alabilir ve kısıtlı ortamlar yüzünden öğrenmeniz gereken spesifik çok bilgi olabilir fakat öğrendiğiniz her ekstra bilgi sizi diğer mobil uygulama geliştiricilerinden ayıran bir özellik olacaktır!

Mobil uygulama geliştiricisi olarak çalışmak istiyorsanız öncelikle kendinize bir yol çizmeniz gerekmektedir. Yalnızca iOS / MacOS / WatchOS ortamlarına uygulamalar geliştirmek istiyorsanız Swift öğrenmek ve Xcode üzerinde geliştirmeler yapmak size daha uygundur. Fakat Android işletim sistemine sahip cihazlara mobil uygulama geliştmek istiyorsanız Java programlama dili ile yazılım öğrenmeye başlayabilirsiniz.Mobil uygulama geliştiricileri hangi yazılım dillerini ve teknolojilerini kullanıyor?

Apple cihazlara uygulama geliştiren geliştiriciler Xcode ortamında uygulamalarını geliştiriyor. Bu ortamda geliştirme yapılırken yoğunlukla Swift programlama dili, biraz da Objective-C programlama dili kullanılıyor. Fakat merak etmeyin, Objective-C dilini %99.9 kullanmanıza gerek kalmayacak. 🙂

Android cihazlara uygulama geliştiren geliştiriciler ise Android Studio ortamında uygulamalarını geliştiriyor. Bu ortamda geliştirme yapılırken yoğunlukla Java ve Kotlin programlama dilleri kullanılıyor.

Eğer hem Android hem de iOS cihazlara uygulama geliştirmek istiyorsanız cross-platform uygulama geliştirme araçları tam da sizin ihtiyacınıza göre! Cross-platform uygulama geliştirme ile beraber iOS, Android, Linux, Mac, Windows gibi birçok ortamda yazdığınız uygulamaları çalıştırabilirsiniz.

Cross platform mobil uygulamalar nasıl geliştiriliyor?

Cross-platform yani çapraz platform uygulamalar, farklı işletim sistemlerine sahip cihazlarda tek bir kod deposuyla stabil olarak çalışabilen uygulamalara verilen isimdir. Bu tür uygulamalar Flutter, React Native, Xamarin.Forms ve Ionic Framework gibi araçlarla yapılabilir. Şu an için aralarında en revaçta olanı Flutter çünkü performans olarak Swift veya Java ile yazılmış mobil uygulamalar ile aynı performansı veriyor.

Google Flutter Logo
Flutter logo

Flutter nedir? Flutter nasıl öğrenilir?

Flutter, Google tarafından geliştirilen bir framework. Dart programlama dilini kullanan Flutter ile birlikte iOS, Android cihazlara mobil uygulama geliştirebilirsiniz. MacOS, Windows ve Linux işletim sistemine sahip bilgisayarlara desktop uygulaması yazabilirsiniz. Flutter web ile birlikte, Flutter sayesinde web uygulamaları dahi geliştirebilirsiniz.

Güçlü bir framework olan Flutter, her 3 ayda bir güncelleniyor ve farklı özellikler kazanıyor. Popülarite olarak React Native gibi frameworkleri şimdiden sollamış olan Flutter, performans olarak React Native’i yıllar önce sollamıştı. 🙂

Flutter öğrenmek istiyorsanız BTK Akademi üzerinde yer alan Flutter ile Mobil Uygulama Kursu‘nu bitirebilirsiniz. İleri seviyede Flutter öğrenmek istiyorsanız, Udemy üzerindeki Angela Yu’nun kursunu tavsiye ederim.

React Native nedir? React Native nasıl öğrenilir?

React Native, Facebook tarafından oluşturulmuş cross platform mobil uygulamalar geliştirmeye olanak sağlayan bir framework’tür. Dil olarak Javascript’i kullanır bundan dolayı da öğrenmesi oldukça kolaydır. Facebook desteği sayesinde kendine önemli bir yer edinen React Native framework’ünü öğrenmek istiyorsanız önce biraz web geliştirmeye aşina olunması gerektiğini düşünüyorum.

Udemy üzerinden yüksek puan almış bu kursu React Native öğrenmek isteyen okurlarımıza tavsiye ediyorum.

Xamarin.Forms nedir? Xamarin.Forms nasıl öğrenilir?

Xamarin.Forms, .NET geliştirme ortamının içinde yer alan bir kütüphanedir. Bu kütüphane sayesinde C# programlama dilini kullanarak iOS ve Android’e mobil uygulamalar geliştirebiliyorsunuz. Eğer C# biliyorsanız ve aktif olarak .NET geliştirme ortamını kullanıyorsanız, Xamarin.Forms tam olarak sizin aradığınız bir seçenek fakat onun dışında mobil uygulama geliştirmeye ve yazılım öğrenmeye yeni başlayacak kişiler için Flutter veya React Native’ı tavsiye ediyorum.

Ionic framework nedir? Ionic framework nasıl öğrenilir?

Ionic Framewok, başlarda tek başına bir mobil uygulama geliştirme ortamı olarak öne çıkarken, günümüzde Vue, React, Angular gibi ortamlarla birleştirilerek kullanılabilen bir kütüphane halini aldı. Yani Vue JS, Angular JS gibi geliştirme araçlarını aktif olarak kullanıyorsanız ve Javascript programlama dilini iyi derecede biliyorsanız, yazdığınız uygulamaları Ionic Framework ile birlikte mobilde ayağa kaldırabilirsiniz.

Ionic Framework’ü yalnızca tecrübeli Javascript geliştiricilerine öneriyorum çünkü React Native’e göre öğrenmesi daha zor ve daha karmaşık.

Mobil uygulama geliştiricileri aylık ne kadar kazanıyor?

Mobil uygulama geliştiricileri, tam zamanlı işlerde kariyer.net verilerine göre aylık ortalama 6.570₺ kazanıyor.

Sonuç

Mobil uygulama geliştiricileri yetkinlikleri sayesinde sektörde her koşulda iş bulabilir ve bunun yanında Fiverr gibi platformlar üzerinde globalde freelance iş yapabilir. Flutter gibi teknolojileri kullanan geliştiriciler ise yalnızca mobil uygulama değil, Web ve Desktop uygulamaları da geliştirerek farklı alanlarda iş çıkarabilirler.

Kodlamaya yeni başlayacak arkadaşlar için umarım bilgilendirici bir yazı olmuştur. Blogumu takipte kalarak Flutter hakkında spesifik bilgiler öğrenebilirsiniz. Şimdiden sizlere bu yolculukta başarılar dilerim! 🙂


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!