Flutter uygulamalarına Haptic Touch eklemek

iOS uygulamalarında Haptic Touch olarak geçen, titreşim motoruyla üretilen bir geri bildirim özelliği olan Haptic Feedback özelliğini Flutter uygulamalarına nasıl entegre edeceğinizi merak ediyor olabilirsiniz. Dokunmayla beraber ufak, orta veya yüksek şiddette dokunma hissiyatı veren Haptic Touch, Android telefonlarda da bulunan bir özellik.

Flutter’da services.dart kütüphanesi içinde yer alan HapticFeedback sınıfını GestureDetector, TextButton veya Bottom Bar itemları içerisinde kullanılabilir. onTap, onPressed gibi fonksiyonlar içerisinde çağrılmalıdır.

    onTap: (index) {
     HapticFeedback.lightImpact();
    },
    onTap: (index) {
     HapticFeedback.mediumImpact();
    },
    onTap: (index) {
     HapticFeedback.heavyImpact();
    },

Uygulama içerisinde kullanıcı deneyimine katkı sağlayan HapticFeedback özelliğini uygulamalarınızda navigasyon menülerinde kullanmayı unutmayın. Aynı zamanda GestureDetector ile oluşturulan butonlarda kullanılması da tıpkı bir buton hissiyatı sağlaması büyük bir güzellik. 🙂


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!