Failed to get FIS auth token problemi ve çözümü

Failed to get FIS auth token probleminin basit bir çözümü bulunmakta. Bu problem öncelikle neden kaynaklanıyor buna göz atalım:

FIS auth token, Firebase Installation Service’e cihazın bağlanabilmesi için üretilen bir authentication token’ıdır. Uygulamanızın ilk açılışında Firebase.init() yaptığınız an uygulamanız Firebase servislerine bağlanmaya ve uygulamanın içerisindeki Firebase konfigürasyon ayarlarını doğrulamaya çalışır. Bunun neticesinde de yazdığınız uygulamada Firebase özelliklerini kullanabilir hale gelirsiniz.FIS auth token’ı almanızı engelleyen birden çok faktör bulunmaktadır:

  • Kötü internet bağlantısı: Kötü internet bağlantısı yüzünden Firebase servislerine bağlanamayan uygulamanız konsolda ‘failed to get FIS Auth token’ hatası verir. Bu yüzden sağlıklı bir internet erişimine sahip olduğunuzdan emin olun. Eğer internetiniz çok yavaşsa, timeout yüzünden de bu hatayı alabilirsiniz.
  • Hatalı google-services.json dosyası: Eğer Firebase üzerinde proje ayarlarını güncellediyseniz (Ör: APN token eklemek, FCM aktif etmek vb.) proje içerisinde de google-services.json dosyasını güncellemeniz gerekiyor. Yeni JSON konfigürasyon dosyasını indirerek uygun şekilde projenize ekleyin.
  • Eskiyen kütüphaneler yüzünden bu hatayı alıyor olabilirsiniz. Firestore, Cloud Messaging, Storage gibi projenizde kullandığınız kütüphaneleri son sürüme yükseltmeyi deneyebilirsiniz.
  • Son olarak, tüm yukarıdaki işlemleri yapmadan önce ve yaptıktan sonra ‘clean build folder’ veya ‘flutter clean’ gibi komutları kullanmayı unutmayın. Bazen sadece şişmiş bir build klasörünü temizlemek büyük fayda sağlıyor. 🙂

Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!