WordPress’e Adsense reklamları eklemek

WordPress bloglarına Adsense reklamları eklemek kolay ve zahmetsiz bir süreçten oluşuyor fakat Adsense onayı alabilmek bundan daha zor. Son zamanlarda dijital işler üzerinden gelir elde etme ile ilgili farklı yöntemler ortaya çıktı. Kimisi Youtube’da içerik üreticisi, kimi Freelancer çalışan, kimi de ürettiği dijital değeri satmaya odaklanan işlere yöneldi. Bunlardan en kârlısı ve en zararlısı hangisidir konusuna hiç girmeyeceğim. Benim gibi blog yazarı iseniz, internet üzerinden Adsense ile gelir elde etmek mümkün. Peki nasıl mı? Bu yazının konusuna hoşgeldiniz.

Linkvertise.net ile link kısaltma servislerini kullanarak internetten para kazanabilirsiniz. Linkvertise nedir? Linkvertise nasıl kullanılır işte bu yazıda.

Thanks to fauxels for the photo at Pexels

İçerik uyumluluğu

Adsense reklamları eklemek her ne kadar kolay olsa da öncelikle bunun için blogunuzu veya internet sitenizi hazırlamanız gerekiyor. Çin ve Hindistan gibi ülkelerde bir internet sitesinin en az 6 aylık olmasını bekleyen Adsense, diğer ülkelerde içeriğe odaklanmış bir strateji izliyor. Öncelikle üreteceğiniz içeriğin birbiri ile ilgili olmasına özen göstermeniz gerekiyor. Bir teknoloji blogunda magazin yazılarının olması saçma. Üstelik magazin yazılarının kopya olma ihtimali var ve kopya durumu blogunuzun veya websitenizin Google Adsense tarafından onaylanmamasına yol açabilir. Eğer yazacağınız yazının intihal içerip içermediğine bakmak istiyorsanız intihal kontrol sitelerini kullanabilirsiniz.

İçerik sayısı

İnternet üzerinde bir websitesine sahip olmak ve içerisinde güncellenen içeriklere sahip olmak elbette yetmiyor. Devamlı ve düzenli içerik üretmeniz gerekiyor ki, Google Adsense size reklam versin. Ayrıca WordPress sitelerinin Adsense’ye başvurmadan önce en az 30 blog yazısı ve 3 bağlantılı kategoride yazı yazmasını tavsiye ediyorum. Örneğin programlama ile ilgili içerikler üretiyorsanız, bunun yanında internet, dijital, kripto paralar gibi kategoriler açıp bu kategorilerede 1-2 yazı eklemek hem SEO’nuz için hem de Adsense onayınız için faydalı olacaktır.

PhotoMIX Company adlı kişinin Pexels'daki fotoğrafı
Thanks to PhotoMIX Company for the photo at Pexels

Modern arayüz – Ziyaret başına geçirilen süre ilişkisi

WordPress altyapısı kullanan internet siteleri için tema ve desteklediği eklentiler çok önemlidir. Elementor gibi sayfa oluşturucu eklentileri destekleyen, modern bir arayüze sahip temayı seçmek sitenizinde geçirilen süreyi arttırıp, Adsense, Analytics ve Search Console verilerine olumlu yansıyacaktır. Ziyaret başına sitede geçirilen süre parametresinin 2 dakikadan fazla olması önemlidir. Bu, sitenizde sunduğunuz içeriğin kullanıcı tarafından değer verildiği anlamına gelir ve Google Adsense için önemli bir parametredir. Bu yüzden sitenizi ziyaret edecek kullanıcıların websitenizdeki oturumun süresini arttırmayı hedeflemelisiniz.

Hız: Çağın gerekliliği

CMS ( Content Management System ) yapılarını kullanan blog yazarlarının şikayet ettiği durumlardan biri olan yavaş tepki süreleri Google’ın bir websitesini değerlendirirken kullandığı önemli parametrelerden biridir. Bir websitesinin hızlı açılması demek, Google arama sonuçlarında ön sıralarda yer almasını kolaylaştıran etkenlerden biridir. Doğrudan Adsense odaklı bir iyileştirme olmasa da, yüksek SEO puanı sizin Adsense onayı almanızda yardımcı olacaktır. Google Lighthouse eklentisiyle websitenize dair hız ve SEO analizini Google’ın gözünden görüntüleyebilirsiniz.

Reklam biçimleri: Otomatik reklam – Ayarlanabilir reklam

Adsense üzerinde kayıt olmak fazlasıyla kolay. Bunun için özel bir anlatım yapmayı düşünmüyorum fakat Adsense üzerinde belirleyeceğiniz görünüm çeşidi hakkında konuşmak istiyorum. Adsense üzerinde otomatik reklamlar ve elle ayarlayabileceğiniz iki farklı reklam çeşidi bulunmakta. Otomatik reklamlar, websitesi kodunda HTML etiketlere bakarak reklam yerleşimi sağlarken, elle ekleyeceğiniz reklamları blogunuzda veya websitenizde siz uygun şekilde ekliyor ve boyutlarını düzenleyebiliyorsunuz.

Otomatik reklamları aktif ettikten sonra Google’ın size vereceği kodu siteniz içerisinde <head> … </head> etiketleri arasına yapıştırdıktan sonra yapmanız gereken bir şey bulunmamakta.

Manuel reklamları kullanmak istiyorsanız, WordPress’te size düzenleme imkanı veren temalar kullanmanızı tavsiye ediyorum. Sidebar, Footer, Header gibi bölgeleri düzenlemenize olanak veren bu tip temalarda manuel olarak oluşturduğunuz reklamların kodlarını WordPress Gutenberg üzerinde Custom HTML olarak o bölgelere ekleyebilir ve blogunuzda reklam göstermeye başlayabilirsiniz. Örnek olarak şu an kullandığım tema websitenin alt kısmını ve yan kısmını düzenlememe izin veriyor bu yüzden etiket bulutu, RSS, reklam gibi içerikler gösterebiliyorum.

Adsense sonrası olacaklar

Google sizi onayladıktan sonra websitenize içerik eklemeyi, güncel tutmayı, sosyal ağlarda paylaşmayı ve SEO için optimizasyonlar yapmayı ihmal etmemek gerekiyor. Sürekli ziyaret edilen bir websiteniz yoksa şayet Google’dan bir şeyler kazanmak zor. Ayrıca düzenli gelir elde ettiğiniz için vergi vermeniz gerekiyor. Google’da ufak araştırmalar yaparak nasıl vergi vereceğinizi öğrenebilirsiniz.Tavsiyeler: Blog yazmak ve Adsense reklamları

Eski deneyimlerimden yola çıkarak şunu söylemek istiyorum: Alexa rank‘iniz global anlamda ve Türkiye özelinde önemli sıralara çıkmadıkça bir gelir elde etmek güç. Hatta aylık 100.000 farklı kullanıcı tarafından ziyaret edilen bir blogunuz dahi olsa Google’ın yapacağı ödeme sizi tatmin etmeyebilir. Bu yüzden Türkçe blog yazmayı bir gelir elde etme amacından daha çok hobi olarak yapmanızı tavsiye ediyorum. Eğer dijital içerik üreticisi olarak para kazanmayı istiyorsanız içerikleriniz İngilizce olmak zorunda. Bunun yanında Sosyal Ağlar – Blog – Youtube gibi bir üçgende sürekli İngilizce içerik üretmelisiniz ki aylık belirli miktarlarda kazanabilesiniz.

Yazının sonuna geldik. WordPress bloglarda Adsense reklamları nasıl aktif edilir bu yazıda bunu işledik. Umarım yardımcı olabilmişimdir. Sonraki yazılarımda SEO ipuçlarına ve SEO araçlarına yer vereceğim. O zamana dek takipte kalın. 🙂


Okuyucuya Not

Merhaba okuyucu! Blogum son zamanlarda yüksek trafik almaya başladı ve bu durumdan memnunum fakat aynı zamanda siz ziyaretçileri tatmin edememekten endişeliyim. 🙂 Eğer yazılarım ile ilgili bir tavsiyeniz olursa mail adresimden bana ulaşabilir veya Twitter üzerinden direct message gönderebilirsiniz. Github’ta örnek olarak yaptığım projelere göz atmak isterseniz de bu linki kullanabilirsiniz. Umarım bu ziyaretinizle size bir şeyler katabilmişimdir.

Sağlıcakla kalın!

“WordPress’e Adsense reklamları eklemek” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.