Flutter ile to-do list uygulaması yazmak

Flutter’da karmaşık fonksiyonlara sahip to-do list uygulamalarını kısa sürede yazmak gerçekten kolay! Dismissible ile basit bir to-do list yazdığım bir önceki yazımda Dismissible widget’ı ile yazdığım, veritabanı içermeyen to-do list uygulamasını görüntüleyebilirsiniz. Bu yazımda ise Sqflite paketini kullanarak Flutter ile to-do list uygulaması nasıl yapılır kısa ve öz bir şekilde anlatacağım.

Veri Sınıfı

Kullanıcıdan alacağınız verinin sınıfını ve içerisindeki objeleri önceden tanımlamış olmak önemli. Sınıfınız tarih bilgisi tutacak mı? Yalnızca başlıktan mı oluşacak? Verilerin uygulama içerisinde sıralanması için bir tipi olacak mı? Bu tarz sorular hem fonksiyonellik açısından önemli, hem de kullanıcıya ne denli karmaşık bir yapı sunacağınızı planlama açısından önemli. Uygulamada kullandığım veri sınıfı için projede task.dart isimli dosyaya bakabilirsiniz.

Database Entegrasyonu

Kullanıcının girdiği verileri bir sonraki görüntüleme için saklamanız gerekiyor fakat nasıl, hangi şekilde? Flutter’da yaptığınız uygulamada bunu sağlamak oldukça kolay. Sqflite ile bir veritabanı oluşturup, bu veritabanına yazma – okuma – silme – güncelleme işlemlerini yapabilirsiniz. Şimdilik tek sorunu asenkron çalışamaması olan bu veritabanı çözümünü lokal veri tutmak için kullanabilirsiniz. Bu veritabanının oluşturulması ve kullanıma hazır hale getirilmesi sıfırdan başlayan biri için elbette biraz zor olacaktır. Uygulamamda database_helper sınıfını inceledikten sonra siz de ihtiyacınıza uygun veritabanını oluşturabilirsiniz.

UI / UX

Flutter’ın aslında arayüz framework’u olduğunu bilenleriniz, Flutter ile arayüz tasarımı yapmanın ne kadar kolay olduğunun farkında varmıştır bile. Kullanıcının etkileşime geçmesini tetikleyen ve kullanıcının göz zevkini tatmin eden bir to-do list uygulaması yapmak için Dribble veya Pinterest gibi platformlarda birçok tasarımı inceleyebilirsiniz. Ben deneme amaçlı oluşturduğum bu uygulamayı kafamda bir şey şekillendirmeden yazdığım için UI konusunda eksiklikleri bulunmakta. 🙂

Flutter’ı yeni öğrenen kişiler için faydalı olabileceğini düşündüğümden ötürü bu uygulamanın bir yazı şeklinde blogumda durmasını istiyorum. Dilerseniz bu linkten projeyi indirebilir ve kodları inceleyebilirsiniz.

Uygulamaya dair iki farklı ekran görüntüsünü de bu yazıma ekleyerek yazımı sonlandırıyorum. Blogumu düzenli olarak takip etmeyi ve Flutter ile neler yapabileceğinizi görmeyi istiyorsanız beni Twitter hesabımdan takip edebilir ve Twitter üzerinden geri beslemede bulunabilirsiniz.Dark Mode enabled
Dark Mode not enabled

“Flutter ile to-do list uygulaması yazmak” üzerine 2 yorum

Yorumlar kapalı.