Widget Günlükleri 3 – CircleAvatar

Widget Günlükleri 2 – Dismissible yazısını yazdığımdan beri 1 aydan uzun zaman geçmiş. Bu uzun zaman diliminde Flutter framework ile ilgili yaptığım çalışmaları derinleştirdim ve öğrendiğim bazı şeyleri yakın zaman içerisinde bu blog üzerinde yazmayı ve paylaşmayı planlıyorum. Şimdilik, bildiklerimin en basitiyle başlayayım: CircleAvatar.

CircleAvatar, profil sayfalarının, kişisel bilgilerin yer aldığı sayfaların vazgeçilmezi. En basit tabiriyle yuvarlak bir alan oluşturup içerisine resim alır.

CircleAvatar, içerisine backgroundColor, backgroundImage, child, radius parametreleri alır. Tasarımsal olarak genellikle backgroundColor white veya transparent değişkenlerini alır. backgroundImage ise profil fotoğrafının bulunacağı yer. NetworkImage ile internet üzerinden bir fotoğraf veya Image.asset ile dosyalarımız içerisinde bulunan bir fotoğrafla bu alanı doldurabiliriz. radius ise bu fotoğrafın bulunacağı çemberin radyanını ifade eder.CircleAvatar(
        radius: 50.0,
        backgroundColor: Colors.white,
        backgroundImage: NetworkImage(
          'https://cdn4.iconfinder.com/data/icons/avatars-21/512/avatar-circle-human-male-3-512.png'),
       ),

Yukarıdaki küçük kod parçasıyla aşağıdaki görüntüyü elde etmeniz mümkün!

Yukarıda belirtilen kodun Container içerisine alınıp Center widget’ı ile sarmalanması sonucu görüntü ortada oluşmuştur

Sonuç olarak, CircleAvatar widget’ı sayesinde profil fotoğrafı alanı oluşturmak oldukça kolay. Bir sonraki yazım, Flutter’da Navigator stratejisi üzerine olacak!

“Widget Günlükleri 3 – CircleAvatar” üzerine bir yorum

Yorumlar kapalı.