IOTA nedir?

Son zamanlarda öne çıkan kripto paralardan biri olan IOTA’nın ne olduğunu ve ne olacağını bu yazımda sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Çay, kahvenizi hazırlayın IOTA hakkında açıklayıcı ve güzel bir yazı sizi bekliyor.

Uzun süredir Bitcoin’in ve diğer kripto paraların yükselen değerinden ötürü kripto para borsası, küçük – büyük bütün yatırımcıların dikkatini çekmekte. Talep sürekli arttıkça blockchain alternatifi farklı teknolojiler barındıran yüzlerce kripto para piyasada işlem görmekte ve hepsinin birbirinden farklı amacı var. Kullanım alanlarına göre yoğunlaşan ve farklılaşan blockchain alternatifi bu kripto paralardan farklı duran ve en çok dikkati üzerine toplayan bir para var: IOTA.

IOTA, IOTA Foundation tarafından ortaya çıkarılan, blockchain sisteminden farklı olarak yine IOTA Foundation tarafından oluşturulan Tangle altyapısını kullanıyor. IoT ( Internet of Things ) teknolojisi kullanan cihazların birbirleri arasındaki iletişimi, ekonomiyi sağlaması amaçlarından biridir. Buraya kadar her şey anlaşılır. Asıl kafa karıştırıcı nokta bundan sonra.

Tangle yapısından ötürü IOTA, bünyesindeki ticaret sistemi tamamlandığında IOTA transferlerinde herhangi bir fee ( ücret ) alınmayacak. Bir ağ gibi bütün interneti sarması planlanan IOTA’nın transferini blockchain’de olduğu gibi miner’lar değil, sistem üzerindeki işlem yapan kullanıcılar kendisi yapıyor. Tangle, Directed Acyclic Graph ( DAG ) üzerine kurulu. DAG, tamamlanmayı bekleyen işlemlere bir sıra verir ve kullanıcı bir işlem yapmak istediğinde graf üzerindeki iki farklı işlemi onaylaması gerekir. Bu da ortada bir transfer ücretinden ziyade işlem yapacak kullanıcıların elektrik gücünden faydalanarak transferi gerçekleştirmesi planlanıyor. Buradan whitepaper’ını inceleyebilirsiniz.

IOTA’nın heyecanlandırıcı yanlarından birisi de Tangle sistemi üzerinde veri alışverişi yapılabiliyor olması. İnternete bağlanabilen cihazların kendi arasında ekonomi oluştururken aynı zamanda kendi aralarında bir bilgi alışverişi sistemini tek bir alışverişte oluşturması ve aktarması kulağa geliştirici tarafında hoş geliyor. Bir de kullanıcı tarafına bakalım:

Akıllı bir buzdolabı içerisindeki malzemeleri, sebzeleri, meyveleri kontrol eder ve ihtiyacı bir drone’a aktarır. Daha sonra drone, ihtiyaçları marketten temin eder ve eve getirir. Bu işlemi buzdolabı, drone’a IOTA ödeyerek gerçekleştirir.

İşlem yapan dronelar kullanıcılardan topladığı parayla kendi enerjisini satın alır ve kendini şarj eder. Bu işlem, IOTA aracılığıyla gerçekleşir.

Yakın zaman içerisinde kripto paraların aktif olarak kullanılmayacağını düşünen insanlara tam da güzel bir örnek bu IOTA, değil mi? 🙂

Daha fazla bilgi için IOTA Foundation’ı ziyaret edebilirsiniz.